Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

Инвестиции во франшизы: что это такое?

інвестиції у франшизи: що це таке, плюси і мінуси, як вибрати найкращий варіант у 2023 році

Що таке інвестиційна франшиза і чим вона відрізняється від класичної? Плюси і мінуси, переваги та проблеми франчайзингу в 2023. Як вибрати і купити франшизу?

Багато інвесторів і підприємців замислюються про свою справу по франшизі, проте далеко не у всіх є час і можливості для активної участі в бізнесі. На такий випадок є варіант інвестиційного франчайзингу, при якому участь франчайзі фактично обмежується лише певними фінансовими вкладеннями. інвестиції у франшизу вже стали впевненим трендом в ряді сфер від послуг і ресторанного бізнесу до рітейлу. Тому сьогодні редакція worldbank.org.ua вважає за необхідне розповісти про суть, переваги і нюанси інвестиційного франчайзингу. 

Что такое франшиза простыми словами?

Що таке франшиза простими словами?

Франчайзинг (франшиза) - різновид відносин між ринковими суб'єктами, коли одна сторона (франчайзер) передає іншій стороні (франчайзі) на певних умовах право на ведення бізнесу. Це право працювати під відомим брендом, законно використовуючи його перевірену Бізнес - модель.

Що ж таке франшиза простими словами? є підприємець, який хоче відкрити власне кафе. Але боїться, що не впоратися з управлінням, не зможе швидко вийти на прибуток або зовсім прогорить. Тоді він звертається до власника бренду вже відомих піцерій і укладає з ним договір. За яким використовує назву, фірмовий стиль, меню та інтер'єр свого партнера і надає послуги під ім'ям останнього. У спрощеному варіанті сказане і буде суттю франчайзингу.

Інвестиційна франшиза  ( управлінська франшиза, франшиза-лайт, франшиза-смарт, франшиза без особистої участі ) — це пасивні інвестиції в розвиток підприємства того чи іншого популярного бренду. Сенс співпраці полягає в тому, що франчайзі виступає інвестором і вкладається в запуск нової точки компанії франчайзера. А останній виступає в якості управлінця всієї мережі і нової філії зокрема.

«останнім часом цей варіант з інвестуванням грошей і розвитком бізнесу головною командою набирає обертів. Цю тему почали розробляти франчайзери, які раніше продавали лише франшизу у стандартному форматі. історія поки не масова - таких проектів максимум 10-15% від пропонованих на ринку»  (Катерина Сойак, гендиректор компанії EMTG, про інвестиційні франшизи).

Основная терминология: краткий словарик инвестора

Основна термінологія: короткий словничок інвестора

Серед головних понять:

 • Франчайзер - компанія-продавець франшизи.
 • Франчайзі - інвестор-покупець франшизи.
 • Договір комерційної концесії  - угода щодо використання франшизи.
 • Паушальний внесок  - фіксована сума, яка сплачується при укладенні договору про франшизу. У неї закладається не тільки вартість послуг, що надаються франчайзером, але і популярність його бренду.
 • Роялті - фіксовані (в інших випадках плаваючі) платежі, вартість супроводу франчайзера, що сплачується на всьому протязі дії договору.

Плюси і мінуси франшизи в 2023 році

Переваги:

Недоліки:

Не потрібно розробляти і впроваджувати нову бізнес-ідею, починати справу з нуля

Відкриття бізнесу обходиться дорожче: крім стартових вкладень, потрібно знайти гроші на роялті і паушальний внесок

Франчайзер допоможе впоратися з виниклими проблемами

Ви будете обмежені в плані самостійного прийняття рішення, в питаннях контролю над бізнесом.

Робота під ім'ям відомого бренду

Необхідність роботи в рамках заданих стандартів

Постійна підтримка

Потреба множинних комунікацій з партнером

Унікальні технології та ноу-хау

Якщо один з франчайзі зіпсує свою репутацію, це відбитися на всій мережі

Вже готова інструкція для старту бізнесу

У ряді країн на діяльність франчайзера може бути накладено обмеження

Классический и инвестиционный франчайзинг: ключевые отличия

Класичний та інвестиційний франчайзинг: ключові відмінності

Головна різниця класичних та інвестиційних франшиз в трактуванні "Російської Асоціації франчайзингу" в наступному:

 • Класичний: активне залучення франчайзі (підприємця, інвестора) в життя, діяльність підприємства. Фактично він виконує ті ж функції, що і керівник бізнесу, з тією лише відмінністю, що отримує допомогу, кураторство і підтримку від франчайзера.
 • Інвестиційна: пасивний дохід шляхом вкладення грошей у філію, підприємство, що працює під егідою бренду-власника. Цей варіант позбавляє партнера-інвестора від необхідності вирішувати щоденні нагальні проблеми бізнесу. Операційним управлінням компанією в даному випадку займається команда франчайзера. Такої схеми дотримується, наприклад, "Додо Піца", бренд одягу Soho і Ресторани Ginza Project.

«інвестиційну франшизу розуміють по-різному, залежно від галузі та країни. У нашому трактуванні вона спирається на основний постулат: партнер інвестує і несе інвестиційні ризики, а франчайзер управляє магазином»  (засновник мережі одежних магазинів для дітей Choupett).

Какие виды франшиз бывают: основная классификация

Які види франшиз бувають: основна класифікація

Крім того, що франшизи поділяються на класичні та інвестиційні, вони також можуть бути представлені наступними типами:

 • Виробництво . Франчайзі випускає певну продукцію за технологіями відомого бренду і під ім'ям останнього.
 • Товарні. франчайзі реалізує товари, які виробляються, поставляються або продаються його франчайзером.
 • Сервісні е.Партнер надає послуги або виконує роботи під брендом франчайзера.

Яку б франшизу ви б не придбали, Ви отримуєте разом з нею можливість роботи під впізнаваним брендом, по випробуваної бізнес-моделі і під контролем, кураторством франчайзера.

Как выбрать франшизу и где ее искать

Як вибрати франшизу і де її шукати?

Щоб вибрати «ту саму» франшизу, в першу чергу, потрібно орієнтуватися на власні уподобання. Вкладатися варто в нішу, яка вам дійсно подобається. Потім обов'язково варто оцінити свої фінансові можливості. Інвестиції повинен передувати серйозний аналіз актуальних трендів, ринку і цільової аудиторії. Не зайвим буде вивчити відгуки про франчайзера інших інвесторів.

У 2023 році є три перевірені способи знайти франшизу:

 1. На офіційному сайті корпорації-франчайзера, з якою ви бажаєте співпрацювати.
 2. В онлайн-агрегаторах і на сайтах-каталогах: BuyBrand, Російська Асоціація Франчайзингу (РАФ), «Росінтер», ТПП.
 3. На офлайн-виставках, де можна безпосередньо задати питання представникам бренду.

Как купить франшизу: пошаговый план

Як купити франшизу: покроковий план

Інструкція буде нескладною:

 1. Залиште заявку на офіційному сайті франчайзера або на сторінці онлайн-каталогу.
 2. Уточніть умови партнерства з представником бренду.
 3. Уважно вивчіть договір. Найкраще разом з досвідченим юристом.
 4. Призначте зустріч з франчайзером і обговоріть цікаві моменти особисто.
 5. Підпишіть договір, оформіть при необхідності інші документи.
 6. Перерахуйте необхідний паушальний внесок.

Инвестиции во франшизу: преимущества и проблемы в 2023 году

Інвестиції у франшизу: переваги та виклики у 2023 році

Серед головних достоїнств інвестування у франчайзинг сьогодні можна назвати наступне:

 1. Хороший пасивний дохід без необхідності звалювати на себе тягар управління підприємством.
 2. Інвестор віддає гроші професійній команді, яка знає, як налагодити складні робочі процеси і нівелювати можливі ризики.
 3. Відмінні можливості для розвитку бізнесу в регіонах, де франчайзер володіє непоганим управлінським ресурсом, що гарантує високу якість менеджменту.
 4. У випадку з інвестуванням у великі проекти ймовірність, що нова точка прогорить, прагне до нуля.
 5. Можливість знайти успіх у підприємництві без безпосередньої особистої участі.

«ми дійсно не просто продаємо франшизу, а й допомагаємо підготувати проект до запуску і надалі сприяємо в операційному управлінні. Працюючи за такою моделлю, ми завжди вибираємо локального партнера, який знає специфіку регіону. Він, у свою чергу, крім випробуваної концепції, отримує підтримку досвідченого експерта, що має за плечима безліч успішних проектів»  (представник мережі ресторанів Ginza Project про некласичний франчайзинг).

При цьому не варто забувати про " темній стороні» —  проблеми інвестиційних франшиз :

 1. Вам ніхто не зможе дати гарантію, що ви робите виключно прибуткове вкладення. Навіть якщо франчайзер популярний і успішний, завжди є ризик, що вашу точку спіткає невдача.
 2. Особливості ринку в різних регіонах неоднакові. Тому інвестування завжди повинен передувати детальний аналіз і ринку, і попиту.
 3. Справа не обмежиться одноразовою інвестицією. Протягом усієї дії договору доведеться виплачувати роялті.
 4. Є небезпека вкластися в «пустушку», розрекламовану недобросовісною компанією або відвертими шахраями.

«у деяких випадках інвестори в такій схемі беруть участь не грошима, а власними приміщеннями, отримуючи відсотки з відбуваються там бізнес-процесів»  (Михайло Файнберг, генеральний директор ТОВ «Академія франчайзингу», про інвестиційні франшизи).

Команда worldbank.org.ua помітила впевнену тенденцію: провідні світові компанії в 2023 році переходять до того, щоб розділити свої програми франшиз на два напрямки — активне класичне і пасивне інвестиційне. Друге, як ми з'ясували, де-факто вимагає від франчайзі тільки певного фінансового вкладення, в той час як управлінням бізнесом займається безпосередньо франчайзер або його представник. Можливість такого "пасивного бізнесу" вельми приваблива, проте потрібно пам'ятати про те, що інвестиційний франчайзинг вимагає більше витрат і може обернутися підвищеним роялті.

Сподобалася стаття? Поділіться посиланням в соціальних мережах-можливо, матеріал» інвестиції у франшизи: що це таке, плюси і мінуси, як вибрати кращий варіант в 2023 році " виявиться корисним для ваших друзів і колег. Якщо ви знайшли помилку в тексті або хочете, щоб ми детально розкрили якийсь конкретний питання по темі «інвестиції», якщо у вас є цікаві пропозиції для нашої редакції, ви завжди можете з нами зв'язатися через сторінку «Контакти» будь–яким зручним вам способом.