Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

Инвестиции в криптовалюту как способ вложения денег

інвестиції в криптовалюту як спосіб вкладення грошей. З чого почати і чи можна заробити?

Криптовалюта та блокчейн простими словами. Біткоіни, Ефіріум і інші альткоіни. Історія та поточні події на крипторинку і його ретроспектива. Інвестиції в криптовалюту плюси і мінуси. Поради як почати і як заробити. Все це читач знайде в статті від WorldBank

Концепція криптовалюти

Що спадає на думку, коли згадується видання Forbes ? Перш за все, знамениті списки мільярдерів, наприклад, Forbes 400. Але популярні рейтинги найбагатших людей світу не єдиний привід шанобливо ставиться до дітища, заснованого Берті Чарльзом Форбсом в далекому 1917 році. 

У новітній історії журналу виділяється 20 квітня 2011 року. У цей день Forbes публікує статтю Енді Грінберга (Andy Greenberg)" Crypto currency","криптографічна валюта". Матеріал дав збірна назва новому активу-криптовалюта, без перебільшення, головному явищу в світі економіки і фінансів останніх років.

Що ж таке Криптовалюта ?

Для того щоб непосвячений в тему читач міг скласти хоча б саме приблизне думку з даного питання, необхідно прояснити два терміни - "цифрова валюта" і "децентралізована платіжна система". 

Під цифровою валютою розуміють електронні гроші, які виступають доповненням або альтернативою традиційним/фіатним грошей (долара, євро, рубля, гривні та ін.). "Електронний" характер валюти полягає в тому, що її обіг і зберігання забезпечується виключно з використанням комп'ютерних мереж. Інші назви-електронна валюта, Цифрова Готівка (digital cash) та електронна Готівка (e-cash, electronic cash).

Приклад популярної цифрової/електронної валюти в Росії і країнах СНД - WebMoney. 

Децентралізована платіжна система - платіжна система, в якій відсутнє будь-яке зовнішнє або внутрішнє адміністрування. Іншими словами, структури, що бере під управління, нагляд і контроль емісію і оборот грошових коштів. Подібно до того, як національні валюти регулюються центральними банками. В США - Федеральною резервною системою (ФРС), в РФ - Банком Росії, в Україні - Національним банком України (НБУ). 

Криптовалюта (коротко, крипта) - вид цифрової валюти, облік і рух одиниць якої проходить в рамках децентралізованої платіжної системи, перш за все, блокчейна (про блокчейне дивіться нижче). Фізично, обсяг криптовалюта в чиїй - небудь власності-число в позиції пакету протоколу передачі даних, кажучи мовою програмістів. Крипта не має не тільки матеріальної, але і будь-якої електронної форми. Одиницю криптовалюта часто називають кріптомонетой або просто монетою (coin).

З трактування криптовалюта стають очевидними два аспекти, які визначили її фантастичний успіх. По-перше, повна анонімність власників, по-друге, безкрайня незалежність, ніякого правового регулювання.

Ці два, здавалося б, переконливих (в очах шанувальників криптовалюта) плюса, а також той факт, що крипта не забезпечена ніякими цінностями реального світу, крім інтелекту і енергії її творців і видобувачів (Майнер), робить монети мішенню лютих атак з боку традиційних інвесторів і органів, що борються з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму. Власника кріптокошелька і монет в ньому не можна ідентифікувати.

На адресу крипти несуться справжні прокляття. Права рука Уоррена Баффетта в Berkshire Hathaway Чарльз Мангер назвав криптовалюту "найотруйнішою отрутою" і "венеричною хворобою".

Чи можна заробити на крипті або це міф, піраміда,і її чекає неминучий крах?

Блокчейн

На самому початку трохи про технології блокчейн, на ній виникли і функціонують ключові криптовалюта, перш за все, біткоіни .

Що таке блокчейн у контексті криптовалют?

Блокчейн-безперервна послідовність (ланцюжок) блоків інформації, вибудувана за принципом зв'язного списку. По-англійськи ланцюг з блоків-block chain, blockchain. 

Зв'язний список - динамічна структура даних з окремих блоків, кожен з яких несе як інформацію, так і одну/дві зв'язки (посилання) на попередній і/або наступний блок в ланцюзі.

Блокчейн стійкий до локальних помилок і відмов. У ньому немає центрального "куратора" файлів блоків ланцюга і даних в них. У будь-якого мережевого комп'ютера, що бере участь в блокчейне є своя копія файлу. Для кожного оновлення (апгрейда) необхідно схвалення більшості учасників (машин) мережі.

Блокчейн - что это

У ланцюзі блоків новий, крайній (latest) блок додається до вже існуючого завжди зверху (на малюнку - праворуч), всі попередні розміщуються внизу (на малюнку - зліва) і утворюють "блок генезису" ( Genesis block).

Блок генезиса

Для побудови зв'язків між блоками використовується криптографічний метод на основі хеш-функції (hash function). Кожен блок містить набір інформації плюс хеш (хеш-код) попереднього блоку, і в свою чергу, продукує хеш-код наступного блоку.

3 функции блоков

Результат перетворення даних у хеш-код за допомогою хеш-функції отримав назву хешування.

Хешування робить безглуздими спроби найменшої зміни вмісту будь-якого блоку. Такий вплив призведе до руйнування хешу обраного і всіх наступних блоків і попередить мережу про втручання. Блокчейн охороняє свою структуру і зміст.

Як уже згадувалося, нові блоки до ланцюга додаються з схвалення більшості її мережевих комп'ютерів (вузлів). Процедура добудовування блокчейна іменується майнингом (англійське mining - видобуток корисних копалин), а її учасники - Майнер. 

Майнінг проходить за двома напрямками - доказ виконаної роботи і виграш ставки (лотерея). За першим в залік йдуть рішення спеціальних обчислювальних завдань. Лотерейний підхід вибирає Вузловий комп'ютер випадковим чином з урахуванням його питомої ваги в системі (яким обсягом криптовалюта він володіє).

Майнер, комп'ютер якого добув, "намайніл" блок отримує винагороду криптою (біткоіни).

Якщо різні комп'ютери генерують два коректних хешу одночасно, то створюються два нових блоку і ланцюг розгалужується. Виходить вилка (fork).

Вилка блока

Форк "розрулюється" по довгій гілці. Одна гілка добудовується швидше інший і блокчейн переливається в неї. Блоки на відхиленої гілці йдуть на повторну обробку, і в подальшому додаються до визначився генерального руслу. 

Оновлення (апгрейд) блокчейна можливий в двох варіантах, менш і більш радикальному - софтфорк і хардфорк. Останній застосовується, коли учасники блокчейна не знаходять згоди по апгрейду, ланцюг розбивається на дві частини, "живуть" надалі відокремлено. 1 серпня 2017 року завдяки хардфорку біткоіни з'явився Bitcoin Cash.

Біткоіни

Для того, щоб зрозуміти, як заробити на інвестиції в криптовалюта, розберемося в їх видах.

За великим рахунком, величезний масив крипти ділиться на сегменти: біткоіни і не біткоіни (альткоіни).

Біткоіни - головна, найстаріша, найбільша за ринковою капіталізацією, і, безумовно, найбільш значуща кріптомонета. Коли говорять або хочуть що-небудь дізнатися про крипті, особливо за межами професійного крипто-спільноти, за замовчуванням мають на увазі саме біткоіни (Bitcoin, переклад: bit - біт і coin - монета). Біржовий тікер-BTC або XBT.

Датою народження біткоіни прийнято вважати 3 січня 2009 року, коли був створений перший блок в блокчейне і стартові 50 біткоіни. Автором програмного забезпечення ключової крипти виступило загадкове обличчя (або група розробників, партнерів) на ім'я Сатосі Накамото (Satoshi Nakamoto).

З 01.08.2017 одночасно з класичним біткоіни звертається його похідна, хардфорк - біткоіни кеш, Bitcoin Cash (BCH).

Згідно ресурсу CoinMarketCap, капіталізація біткоіни (твір числа монет на їх ринкову ціну) на 06.08.2022 склала $443,74 млрд. Найближчий переслідувач, Ефіріум ( Ethereum , ETH), капіталізований тільки на $ 208 млрд. 

На 06.08.2022 в обороті знаходяться трохи менше 19,114 мільйонів монет. Верхня стеля емісії біткоіни-21 млн штук. Таким чином, вибрано 91% від граничного числа. Проте, за оцінкою блокчейн-фахівців, за алгоритмом с.Накамото, останній біткоіни буде здобутий ще не скоро - до 2140 року.

Тепер, найцікавіше - біткоіни-тренд. Саме він підкаже, чи можна інвестувати в криптовалюту. Зазвичай мова йде про вартість головної крипти, вираженої в доларах, пара BTC/USD або застосовуючи інший тікер монети - XBT/USD. 

Відкинемо цікаві історії про те, як за 10 тис. біткоіни (!) у 2010 році купили товар у вигляді двох піц з доставкою. Зосередимося на періоді з кінця 2014 року.

Графік BTC / USD (джерело Yahoo.Finance):

График BTC/USD

Пройдемо довгострокову шкалу часу останніх 7-8 років.

До початку 2017 вартість біткоіни постійно не перевищувала $1000. В середині грудня того ж року монета вперше пробиває позначку в $20000. Двадцятикратне зростання за рік. Перший різкий локальний максимум і перший серйозний успіх нового фінансового інструменту. На біткоіни звернули увагу всі, від роздрібних інвесторів до глобальних хедж-фондів. У грудні 2017 на Чиказькій товарній біржі (Chicago Mercantile Exchange, CME) запускають ф'ючерс на біткоіни.

Потім слідує корекція до $3500 і підйом до другого, трохи менш вираженого локального піку, приблизно $13800 в червні 2019.

У березні 2020 криптомонета фіксує абсолютний, від того дня до сьогоднішнього, мінімум в районі $4100 і стартує ракетою вгору. У квітні 2021 біткоіни підходить впритул до рівня $65 тис.формується перший з найвищих піків в історії BTC. Його капіталізація в лютому 2021 року перетинає значення в $1 трлн.

Протягом декількох наступних місяців монета втрачає на ринку майже половину вартості, але з липня починається нове потужне ралі, і в листопаді 2021 курс йде в область $67-68 тис.друга, і поки, сама сліпуча вершина біткоіни.

Потім Базова крипта вступає в смугу неприємностей, з якої вона не може вилізти досі, ось уже дев'ять місяців поспіль. Переважно всі хочуть продавати. У травні біткоіни провалюється нижче $18 тис. На дату підготовки матеріалу торгується вище позначки $23 тис.

Про що говорить подібний елементарний аналіз динаміки біткоіни? 

Перш за все про те, що інвестиції в криптовалюта як спосіб заробити - вкрай ризикований захід, зважаючи на надзвичайно високу волатильності (мінливості) курсу монети. Підвищена волатильність активу-перший і основний показник його істотного ризику. Кратними можуть бути не тільки підйоми, але і падіння.

Інвестиції в криптовалюту для початківців і мало обізнаних, в кращому випадку лотерея, в гіршому - втрати. Шанси залишитися "при своїх" дуже невеликі. Приступати до інвестування серйозних Сум треба все-таки через інші інструменти.

Це зовсім не означає, що слід взагалі ігнорувати криптоактиви. Аж ніяк. Криптосвіт настільки далеко зайшов у світ реальний, що не помічати його просто нерозумно. Тому, хто твердо вирішив займатися інвестуванням, треба вчитися розбиратися в криптовалюта, працювати на демо-рахунках і відкривати позиції на кріптобіржах в обсягах, втратити які зовсім не шкода, відточуючи власні стратегії і психологію.

Такий підхід прийнятний, коли ви обмірковуєте як почати інвестувати в криптовалюта, і в інвестиціях взагалі.

Альткоіни. Ефіріум

Всі криптовалюта, крім біткоіни, отримали загальне найменування - альткоінов. Етимологія терміна цілком прозора. Altcoin, alternative coin-альтернативний Коін, альтернативна монета.

Перші альткоіни Litecoin і Namecoin виникли в 2011 році. Сучасний масив альткоінов включає тисячі позицій. Авторитетний Інтернет - джерело з інвестицій в криптовалюта сайт CoinMarketCap дає пул в кількості близько 9800 різних альткоінов, в які можна вкладати, формуючи інвестпортфелі.

Станом на ранок 08.08.2022, перша шістка монет (біткоіни плюс п'ять найбільш "важких" альткоінов) за спаданням їх ринкової капіталізації виглядає наступним чином:

Альткоины. Эфириум

Картинка дозволяє скласти саме приблизне уявлення які є криптовалюта і їх вартість.

Ефіріум

Другим номером списку і першим номером серед альткоінов є Ефіріум (Ethereum, ETH) з капіталізацією в $211 млрд. (тут і далі дані про капіталізацію і те, скільки коштує 1 криптовалюта, альткоін - на 08.08.2022). 

Зупинимося на ETH трохи докладніше.

Фундамент эфириума - розумні контракти (smart contract), комп'ютерні алгоритми для формування, управління та надання інформації про володіння чим-небудь.

Автором ідеї крипти виступив в 2013 Віталік Бутерін, Канадський програміст з російським корінням, 1994 року народження. Незважаючи на свій вже 28-річний вік, позиціонує себе саме як "Віталік", а не Віталій Дмитрович. Мережа эфириума побачила світ 30.07.2015. У лютому 2021 на Чиказькій товарній біржі почалися торги ф'ючерсом на біткоіни.

Графік крипто-пари ETH / USD з кінця 2017 представлений нижче (Yahoo.Finance):

Эфириум что за криптовалюта

В цілому, повторені найважливіші віхи, Показані старшим братом біткоіни, зі своїми особливостями. На 14.00 мск 08.08.2022 Ефіріум коштує близько $1770. 

Від Tether до Ripple

Tether (USDT) - головний представник сімейства стейблкоинов, монет, вартість яких прив'язана до твердих традиційних валют. Перший випуск проведено в 2015. Поточні ціна і капіталізація - рівно $1 (доларовий стейблкоин) і $66,5 млрд відповідно.

Організатор Tether, компанія Tether Limited стверджує, що її крипта на 80 відсотків забезпечена американськими доларами або номінованими в них активами, депонованими на банківських рахунках і депо-рахунках (цінні папери). Незважаючи на таку, здавалося б, "залізну гарантію", в травні-червні 2022 з Tether були великі проблеми, що загрожували і самому проекту, і всьому крипторинку в цілому.

USD Coin (USDC) - ще один потужний доларовий стейблкоин. Відраховує свою історію з вересня 2018 р.капіталізація $54,2 млрд, ціна $0,9999.

Binance Coin (BNB) - кріптомонета, емітована кріптобіржей Binance, ключову площадку де інвестувати в криптовалюта може кожен. Дозволяє відкривати позиції і оплачувати комісії по операціях на Binance. Поточна котирування приблизно $ 330, капіталізація монети $53 млрд. П'ята і остання крипта, з "вагою" понад $50 млрд. 

Нарешті, одним із динозаврів у світі криптоактивів є Ripple (XRP), Ripple. Розробка однойменної компанії Ripple. Запущена ще в 2012 році. Актуальне котирування $ 0,38, рівень капіталізації - $18,2 млрд.

Інвестиції в криптовалюту 2022

Для того, щоб розібратися яка криптовалюта буде рости в 2022 році, які перспективи і наскільки зараз відповідний момент для успішних інвестицій, дамо короткий огляд ситуації кріптовалютного ринку за останні 12 місяців. Аналіз побудуємо на динаміці курсу п'яти базових криптовалюта - біткоіни, Ефіріума, ріппла, біткоіни кеша і лайткоіна.

Про чотирьох перших було докладно написано (біткоіни, Ефіріум) або коротко згадано (Ріппл, біткоіни кеш) вище. Litecoin (LTC), лайткоін - "легка монета" (lite coin). Один з форків біткоіни, звертається з жовтня 2011. На 08.08.2022 котирується по $63,5 і має капіталізацію $4,5 млрд, 21-е місце в рейтингу від CoinMarketCap.

З метою визначитися яку монету купувати в 2022 (і купувати чи що-небудь взагалі), спочатку треба спробувати зрозуміти, що відбувається з криптою № 1, біткоіни. Від нього нікуди не дінешся при прийнятті інвестиційних рішень по будь криптовалюта. У сфері впливу біткоіни все крипто-тренди без винятку.

Графік биткоина з початку серпня 2021 (Yahoo.Finance):

Инвестиции в криптовалюту 2022

У наявності явно виражений ведмежий характер. Падіння з минулорічних листопадових висот в $ 67-68 тис.за монету до каналу $19-23 тис., в який тренд увійшов влітку 2022. Приблизно в 3,4 рази. Біткоіни схуд на дві третини. Якщо порівнювати річний період 08.08.2021 - 08.08.2022, зниження трохи менш виражене, але теж вельми відчутне-на 46,15%. 

Основна крипта намагається намацати дно. Можливо, рівень $20 тис.стане непробивним рівнем підтримки, принаймні, графік не продавиться нижче $19 тис. і біткоіни, відштовхнувшись від нього знову піде шукати нову вершину.

Як завжди, громадськість розділилася на оптимістів та песимістів. Ось кілька думок.

Аналітики Ark Invest Кеті Вуд, легендарного шанувальника крипти та інших новинок, виходячи із сигналів технічного аналізу, пророкують зростання біткоіни за рік на 240% від поточних значень. Одночасно вони ж кажуть, що якщо монета пірне набагато нижче $19-20 тис., то дуже ймовірний її нищівний обвал.

Стратег Майк МакГлоун з Bloomberg , який передбачив ралі біткоіни 2020 року, впевнений, що дно знайдено і головну крипту чекає черговий підйом. Треба тільки дочекатися пом'якшення грошово-кредитної політики ФРС США,

Генеральний директор Фонду Morgan Creek Марко Юско заявляє, що якщо зростання біткоіни і буде, то почнеться він не раніше 2024 року, коли пройде черговий халвінг, зменшення винагороди Майнер за здобуті біткоіни-блоки.

Тепер подивимося ретроспективно, як поводилися перераховані вище криптовалюта на різних горизонтах інвестування (рік, півроку, три місяці і місяць) по відношенню до 08.08.2022 (дня підготовки матеріалу). Діаграми від ресурсу Finviz.

Один рік( 12 місяців), 08.08.2021-08.08.2022

Один год (12 месяцев) - как вели себя криптовалюты

Півроку( 6 місяців), 08.02.2022-08.08.2022

Полгода (6 месяцев) - как вели себя криптовалюты

3 місяці, 08.05.2022-08.08.2022

3 месяца - как себя ведет криптовалюта

Місяць, 08.07.2022-08.08.2022

Месяц - как себя ведет криптовалюта

Висновки:

  1. Всі криптовалюти падали на 12, 6 і 3 місяці. Зростання намітилося лише за останній місяць, з початку липня.
  1. Краще за всіх виглядає Ефіріум. Він менше всіх впав на перших трьох періодах (мінус 43%, 44% і 30% відповідно) і більше всіх виріс на місячному інтервалі - плюс 40%. На другому місці за роком, напівроку і трьох місяців біткоіни - зниження на 46%, 46% і 30%. 

Причому, якщо бути точним і не округляти до цілого числа, то за останні три місяці він з'їхав на 30,53%, а Ефіріум - на 30,51%. Перевага крипти Віталіка Бутеріна над створенням Сатосі Накамото в другому знаку після коми. І тільки на останньому місяці біткоіни відсунули в сторону біткоіни кеш і лайткоін. Вони піднялися на 28,7% і на 17,43%, а біткоіни всього на 8,24%.

Цікаво в зв'язку з цим привести графік Ефіріума щодо біткоіни, тобто, пари ETH/BTC, з січня по Липень 2022 (джерело та примітки Ark Invest):

Пары ETH/BTC, с января по июль 2022

У наявності стійке зростання Ефіріума, який крипто-аналітики інтерпретують, в тому числі, як аргумент і на користь майбутнього зростання біткоіни (саме біткоіни) щодо американського долара.

В яку криптовалюту інвестувати в 2022 році?

При здоровому роздумі є три варіанти відповіді на питання.

  1. Ні в яку. Поки немає ознак стійкого пожвавлення бичачого тренда і виходу в прибуток по биткоину, эфириуму і іншим ключовим криптам. Найконсервативніша стратегія в умовах, що склалися.
  2. Починати обережно, порціями, вливати інвестиції в базові криптовалюта, припускаючи, що вони намацали дно. По-перше в Ефіріум, по-друге, в біткоіни. Збільшувати вкладення в міру подолання монетами кардинальних рівнів опору і отримання хороших технічних сигналів (диспозиція цінової кривої щодо ковзних середніх середніх різних періодів, комбінації середніх та ін.). Помірний підхід в кріптоінвестіціях і один із шляхів, як убезпечити інвестиції в криптовалюта.
  3. Агресивні вкладення в валюти, що стали інтернет-мемами і володіють сверхволатильностью на коротких і середніх термінах. Наприклад, знаменитий шиба-іну Dogecoin (DOGE). Їх поведінка часто визначається одним реченням у Twitter таких бізнес - гуру як Ілон Маск . Безумовно, сама наступальна методика торгувати на крипторинку, що вимагає залізних нервів і відомого легковажності, підкріпленого доступом до інсайду.

Інвестиції в криптовалюту. З чого почати?

В будь - яких інвестиціях і інвестиціях в криптовалюта-навчання найперший, важливий і відповідальний крок. Робота з криптоактивами з одного боку підпорядковується загальним правилам і принципам, властивими будь - яким іншим фінансовим інструментам-акціям, облігаціям, валютним (форексним) парам і деривативам (ф'ючерсам). З іншого боку, крипта дуже специфічний об'єкт вкладень, що вимагає додаткових знань і умінь. 

Стандартно, будь - який навчальний процес в трейдингу та інвестиціях розділяється на дві частини-теоретичну і практичну. 

У першій слухачі отримають інформацію про те, що таке криптовалюта, блокчейн, Майнінг, ICO (Initial Coin Offering, первинна пропозиція/розміщення монет), які бувають види крипти і її деривативів, де можна використовувати криптовалюта і т. д.

Практичні аспекти інвестицій і трейдингу включають методики формування портфелів кріптоактівов, операції на основі сигналів для торгівлі, технічний і фундаментальний (наскільки він тут застосуємо) аналіз. На фініші-операції на демо-рахунку" бойової " платформи обраної біржі. 

Кріптобіржу для покупки, продажу та обміну крипти треба вибирати виважено, не бігаючи за зниженими комісійними і зборами. Необхідно пам'ятати, що ви довіряєте їй свої звичайні і цифрові гроші, їх звернення, зберігання та облік, висновок на банківські карти.

Орієнтуватися треба на великі і солідні Імена, від цього залежить ваша безпека. Наприклад, Binance: купити / продати біткоіни, ефір і альткоіни на якій припускають, якщо не нульові, але значно знижені неторгові ризики.

До числа переваг Binance можна віднести широкий вибір торгованих пар, як крипта / традиційна валюта (долар, ЄВРО, рубль), так і крипта/крипта, крипто-деривативів (ф'ючерсів), вбудовану програму навчання, власну криптовалюта для обслуговування розрахунків (Binance Coin, BNB) і багато іншого. Функціонал біржі багатогранний і доступний, в тому числі, російською та українською мовами. Але для різних регіонів (фіатних валют) у Binance можуть бути різні продукти, сервіси та послуги, як спосіб заробітку. Перед тим, як пройти реєстрацію і, дотримуючись інструкції, відкритиаккаунт, уважно вивчіть веб-ресурс біржі.

Заробляти криптовалюта допускає не активно, без впровадження хитромудрих стратегій трейдерів. Досить купити крипту і зберігати її на кріптовалютном гаманці. Подібна операція, що підтримує динамічність і надійність мережі, іменується стейкингом. Вона забезпечує учасникам певну винагороду і дає можливість навчитися елементарним транзакціям з криптою.

На закінчення згадаємо, як заробити на крипті без вкладень в неї. Це реально. Так звані, біткоіни-крани (bitcoin faucet) дозволяють отримати трохи сатоши (1 сатоши = десять в мінус восьмий ступеня біткоіни) за прості дії. Припустимо, клік на рекламному банері або серфінг на профільному сайті. 

Досить мати біткоіни-гаманець. Суми переказуються оплат в межах 100 сатоши, звичайно, невеликі, але і праця, погодьтеся, не дуже який, і з мінімальним ризиком. Біткоіни-крани проводять регулярні лотереї серед учасників з вельми солідним призовим фондом.