Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

Как инвестировать в стартапы и остаться в плюсе?

Як інвестувати в стартапи і залишитися в плюсі: повна інструкція в 2023 році

Все, що потрібно знати інвестору про стартапи: нюанси розвитку підприємства, підводні камені, робочі моделі і стратегії інвестування, ризики, всі способи заробити, майданчики для пошуку кращих проектів

Знайти другий Uber і інвестувати в проект, який переходить від локальної служби до глобального агрегатора? Складно знайти інвестора, який би відмовився від цієї ідеї! Як з'ясувала команда міжнародного бізнес - журналу https://worldbank.org.ua, стартапи в 2023 році продовжують залишатися одним з найпопулярніших, цікавих, вигідних, але і ризикованих форм і напрямків для інвестування. Про що потрібно знати перш, ніж вкладатися в startup? Ми вивчили думки експертів, досвід практиків, щоб скласти повну інструкцію і відповісти на часті питання як початківців, так і досвідчених інвесторів.

Початок початку: що таке Стартап ?

Начало начал: что такое стартап?

Перша помилка бізнес-ангелів в Росії і в світі — не всі чітко уявляють, що ж таке startup. Хтось вважає стартапом весь початківець, що зароджується бізнес, хтось-проекти, існуючі поки що на етапі концепції. І все це невірно. У терміна є чітка трактування.

Стартап-це тимчасове підприємство, створене для пошуку відтворюваної та масштабованої бізнес-моделі. Найчастіше високотехнологічної спрямованості, яка передбачає не просто, швидкий, а вибухове зростання. Вікіпедія уточнює, що це»компанія з короткою (3-4 роки) історією операційної діяльності". 

А ви знали, що термін відбувається від англ. start up - » запускає«,»стартує".

Високі технології + ризик + вибуховий ріст + надприбуток = стартап

Від всіх інших початківців підприємств startup відрізняється наступними рисами:

 • Інноваційні цілі;
 • Швидка реалізація продукту;
 • Великий ризик для інвестора;
 • Величезний прибуток у разі успіху;
 • Відсутність достатнього капіталу у засновників.

Так, вже з правильного визначення стає зрозумілим, що інвестиції в стартап — рішення, яке обіцяє одночасно і високу (очікувану) прибуток, і великий ризик. Наприклад, відкриття кав'ярні, запуск Інтернет - магазину, розробка сайту не можуть бути startup. Їм є тільки те, що не має стандартної бізнес-моделі і схеми розвитку.

5 речей, які потрібно знати, перш ніж інвестувати в стартап

Инвестирование в стартап

Кожному інвестору необхідно знати про startup наступне:

 1. Фаундери (засновники стартапів) потребують інвесторів, так як стандартні кредити для бізнесу їм недоступні. Адже підприємство не має чіткої схеми розвитку і пов'язане з надризиками.
 2. У стартаперів часто немає власних накопичень для розвитку бізнесу. Але навіть якщо якісь заощадження є, засновники не готові вкладати їх в те, що може прогоріти. 
 3. У переважній частині випадків залучення венчурних інвестицій — єдиний шанс для розвитку стартапу.
 4. У будь-якому startup інвестор платить величезним ризиком за прогнозований надприбуток.
 5. Стартап — це завжди гонка. Потрібно першими вивести продукт на ринок, поки технологія не застаріла, поки конкурент не представив кращу модель.

Важливо пам'ятати, що startup дуже рідко є єдиним починанням. У більшості випадків його організовують два і більше партнерів. Тому перед активними діями інвестору варто поцікавитися про частку і функції в проекті кожного з них.

Три стадії розвитку стартапу-три види інвестицій

Стадии развития стартапа

Будь-якому startup судилося пройти через три стандартні стадії розвитку. Інвестувати в проект можна на будь-якому з них, проте потрібно представляти нюанси кожного з етапів:

 1. Pre-seed. геніальні засновники, блискуча ідея і море ентузіазму — ось і все, чим може похвалитися проект на першій стадії. Досвідчені гравці, як правило, на цьому етапі не поспішають приєднатися до гри. Тому фаундерам залишається задовольнятися особистими засобами та матеріальною допомогою друзів і рідних. І якщо цих грошей збирається достатньо, розробляється прототип — MVP. Найчастіше minimum viable product через обмежений бюджет не може похвалитися блискучим виконанням, проте уявлення про майбутній продукт дає. Але інвестори приймають за аксіому: поки немає фінансової звітності організації — це крайній ризик для інвестування. 
 2. Seed.  на основі MVP проводиться перша партія, яку запускають в тестовий продаж. Якщо продукт затребуваний, то вже зрозуміло, що для його належного розвитку потрібні значні вкладення. Тут розвивається стартап стає цікавим як приватним інвесторам, так і венчурним фондам.
 3. Раунд А . Розширюватися Виробництво і штат, запускається масована рекламна кампанія. У гру входять фонди та інвестори іншого рівня: вони згодні серйозно фінансувати проект, проте за умовами договору фаундери поступаються значну частину контролю над своїм перспективним дітищем. На даному етапі створюється рада директорів, відстоюється система управління, в якій засновникам і зовсім може не знайтися місця.

Незалежно від етапу, інвестори не беруть участі в операційній діяльності компанії. Але, тим не менш, саме вони правлять балом — встановлюють правила розвитку проекту.

Як інвестувати в стартапи: 5 робочих стратегій

Как инвестировать в стартапы: 5 рабочих стратегий

Якщо пояснювати схему фінансування стартапу дуже спрощено, то це виглядає так: інвестор дає засновникам гроші, отримуючи натомість частку в бізнесі і право претендувати на частину очікуваного прибутку. Але ось тільки якщо проект прогорить, то ніхто нікому нічого не винен. Такі закони венчурного інвестування!

У 2023 році ви можете вибрати комфортну для себе схему вкладень:

 1. Краудінвестинг — спільне фінансування проекту численними інвесторами в обмін на акції або % від прибутку компанії.
 2. Інвестування через брокерів — посередників між підприємцями-стартаперами та інвесторами. Багато в чому нагадує схему з фондовими біржами.
 3. Інвестування через венчурний фонд, управління якого саме вирішує, в які проекти варто вкластися.
 4. Інвестиційний клуб з партнерською участю — «ризики, прибуток і відповідальність розподіляються пропорційно кількості вкладених грошей».
 5. Приватне фінансування — вкладення особистих заощаджень в обмін на акції стартапу.

Відзначимо, що останній варіант варто розглядати тільки досвідченим інвесторам, знайомим з аналізом ринку і прорахунком ризиків.

Де шукати стартапи для інвестування?

Где искать стартапы для инвестирования?

Знайти привабливий startup для вкладень у 2022 році можна кількома способами:

 1. Краудфандингові платформи. стартапи представляють на подібних майданчиках свої проекти, а інвестори оцінюють їх.
 2. Асоціації бізнес-ангелів . Це спільноти, до яких фаундери звертаються для підтримки своїх проектів, проведення експертизи стартапу.
 3. Венчурний фонд. за своєю суттю це інвестиційні пайові фонди закритого типу.

Серед популярних у 2023 році венчурних і краудінвестингових майданчиків:

 • Місто Грошей;
 • Napartner;
 • Start2up;
 • SberUnity;
 • Simex;
 • Rounds;
 • GetInvestor;
 • СЗЦТТ.

Довідка! за даними платформи GetInvestor, у 2022 році 90% інвесторів вкладаються у стартапи, що працюють у напрямках FinTech, Big Data, Machine Learning, B2B Software та Блокчейн .

Як інвестор може заробити на стартапі?

Способы заработка инвестора на стартапе

Необов'язково чекати часів, коли компанія вийде на мільйонні обороти і ви зможете претендувати на заслужений відсоток прибутку. Є, як мінімум, ще два способи залишитися у виграші:

 1. Продайте свою частку засновникам на більш пізній стадії розвитку проекту, коли вона (частка) значно приросте в прибутку.
 2. Продайте свою частку на наступному етапі розвитку стартапу іншому інвестору або венчурному фонду.

Є і такий варіант, як пасивний дохід з дивідендів. Однак він можливий лише в тому рідкісному випадку, коли стартапу вдасться вийти на IPO .

Як знизити ризики при інвестуванні стартапу?

Риски при инвестировании в стартап

Інвестори, що спеціалізуються на стартапах, дають кілька порад:

 1. Купуйте частку (не більше 10-30 %) або акції компанії.
 2. Не погоджуйтеся на роль мажоритарного учасника стартапу. Якщо у вас виникне конфлікт з фаундерами, вони просто залишать проект, забравши з собою ідею.
 3. Вимагайте укладення договору, за яким фаундер повинен залишатися в компанії до певного етапу його розвитку. В якості більш м'якої альтернативи-реєстрація права інтелектуальної власності на ім'я компанії, а не розробника. Можна також вимагати від засновника видати штрафний опціон на свої частки. Даний опціон буде реалізований інвесторами за умови, що стартапер покине проект достроково. 

Довідка ! Згідно з дослідженням www.bloggersideas.com, 75% стартапів не виправдовують очікування, 70% закриваються в перші 3-5 років, 10% прогорають в 1-й рік роботи і 10% виростають в успішні корпорації.

15 порад експерта: як інвестувати в стартап і не розчаруватися?

15 советов эксперта: как инвестировать в стартап и не разочароваться?

Щоб не зазнати фіаско і не віднімати у себе шансу потрапити в 10% щасливчиків, візьміть на замітку рекомендації від практиків:

 1. Придивіться до проектів, які передбачають імпортозаміщення зарубіжних продуктів, сервісів.
 2. Віддавайте перевагу технологіям, які дійсно затребувані в світі: «Зелена» енергія, IT-рішення, e-commerce, EdTech.
 3. Не вкладайтеся в те, без чого населення об'єктивно може обійтися.
 4. Вивчіть, в чому реальна користь проекту для обраної цільової аудиторії.
 5. Обов'язково познайомтеся з командою. Професіонали це своєї справи? Чи мають вони застосовний досвід? Які успіхи в бізнесі? Довіряти повним дилетантам явно не варто.
 6. Не приступайте до вирішальних дій, поки вам не нададуть повний бізнес-план.
 7. Не шкодуйте гроші на залучення в команду професіоналів.
 8. Ретельно вивчіть ринок. Чи справді це унікальна пропозиція? Над чим працюють суміжні конкуренти? Чи користується їх продукція попитом?
 9. Запитуйте фінансовий план. Це потрібно, щоб оцінити, які витрати будуть потрібні на початкових етапах, як скоро проект вийде на прибуток і самоокупність.
 10. Прагніть до зважених рішень, але і не роздумуйте занадто довго. 
 11. Вибирайте тільки ті сфери, в яких дійсно розбираєтеся.
 12. Подбайте про юридичне оформлення своєї участі.
 13. Диверсифікуйте портфель — інвестуйте потроху в різні стартапи.
 14. Заздалегідь складіть план свого виходу з проекту.
 15. Будьте терплячі! 

Ми в https://worldbank.org.ua з'ясували, що 8 з 10 стартапів судилося прогоріти. І тільки два вижили можуть стати» єдинорогами", подібними Airbnb або Uber. Звідси інвестування в startup часто проходить під гаслом»Все або нічого". Тому воно рекомендується лише тим інвесторам, які мають достатній обсяг коштів, з якими не шкода розлучитися назавжди. Не варто вибирати цей вид інвестицій, якщо ви маєте лише віддалене уявлення про IT-сферу, не вивчаєте високотехнологічні тренди. Як і в будь-якому іншому випадку, для стартапів важливо якомога ретельніше вивчити проект, в який ви збираєтеся інвестувати.

Сподобалася стаття? Поділіться посиланням в соціальних мережах-можливо, матеріал» як інвестувати в стартапи і залишитися в плюсі: повна інструкція в 2023 році " виявиться корисним для ваших друзів і колег. Якщо ви знайшли помилку в тексті або хочете, щоб ми детально розкрили якийсь конкретний питання по темі «інвестиції», якщо у вас є цікаві пропозиції для нашої редакції, ви завжди можете з нами зв'язатися через сторінку «Контакти» будь–яким зручним вам способом.