Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

Книга «Что увидела Кассандра»

Книга "що побачила Кассандра", Гвен Е. Кірбі

Книга була випущена в 2022 р., російською видана в 2023. Це зібрання творів про жінок, які зіткнулися з різними життєвими ситуаціями, проблемами, часом абсурдними, фантастичними

Гвен Е.Кірбі – американська письменниця та викладачка. Її незвичайне творчість, часто схоже на експеримент, чіпляє яскравими образами, гумором, подіями, які відгукуються у читача, навіть якщо на перший погляд виглядають дивно. Дебютне оповідання, присвячене грецькій віщунці, і стало основою для твору «що побачила Кассандра». До нього примикають інші історії, де головні герої – незмінно жінки. Вони на межі нервового зриву, зустрічають часом жорстокі реалії життя, змушені протистояти їм. Їх емоції і почуття автор і постаралася передати. Збірка має яскравий феміністичний відтінок. Все це зумовило різноманітність реакцій на книгу, мало кого залишила байдужим.

Про автора

Гвен Ерін Кірбі – уродженка Сан-Дієго, Каліфорнія. Вона закінчила Карлтонський коледж, а також навчалася в Університеті Джонса Хопкінса, і Цинциннатському університеті. Там вона здобула магістерський та докторський ступінь. Кар'єра письменниці теж нерозривно пов'язана з освітою – вона працює в Державному університеті міста савані в Теннесі. Там Кірбі займається адмініструванням програм та фінансів для конференції письменників, а також викладає творче письмо. Дисципліна спрямована на те, щоб допомогти почати писати та створювати тексти різних жанрів. Творці напрямку вважали, що ця здатність залежить не тільки від таланту, а й від напрацьованого досвіду. А освоїти його може кожен.

Відомою викладачка стала завдяки письменництву. Вона публікувалася в американських журналах і в підсумку випустила власну збірку оповідань. Творчість оцінили за іскрометний гумор, незвичайність, суперечливість. При всій легкості вона пише на актуальні і навіть гострі теми, а її героїні нерідко показують ікла. Це поєднання часом сильно чіпляє.

Зміст

Збірка починається з розповіді про Кассандру – пророчицю, яка колись намагалася попередити троянців про небезпеку. Тут показаний дещо інший варіант легенди, причому через призму бачення самої дівчини. Вона втомилася від того, що її не чують і вважають божевільною. Між тим ясновидиця змогла зазирнути не тільки в найближче майбутнє і побачила багато більше, ніж падіння Батьківщини. Кассандрі несподівано відкривається сучасність у всіх найдрібніших подробицях. Це і винаходи, і нова реальність, в якій опиняться жінки.

Видіння дають надію на краще життя на противагу тому, як сама Троянська царівна була лише військовим трофеєм без можливості щось цьому протиставити. Але для сучасних представниць її статі все як і раніше не безхмарно. Перед Кассандрою розгортаються трагічні долі, сцени, які є майже буденністю.

Кірбі продовжує розповідати дивні і при цьому близькі для багатьох історії жінок, дівчат, дівчаток. Іноді це жорсткі, Відверті описи. Матері, які занурилися в круговерть проблем і рутини, згадують помилки і сподіваються, що у дочок буде краща частка. До опису додається сміливий, навіть відчайдушний гумор, містичні елементи. Письменниця звертається не тільки до нинішніх днів, але знову розповідає про минуле, про Королев, про тих, кого звинуватили колись у чаклунстві і спалили.

Збірник отримав суперечливі відгуки, але мало кого залишив байдужим. Його критикували за те, що автор занадто глибоко заглиблюється в радикальний фемінізм і виставляє чоловічих персонажів у непривабливому світлі. Також не всім сподобалася схематична розповідь. Шанувальники ж оповідань відзначають, що в них багато життя, свободи.