Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

Истории успеха знаменитых программ о трагедиях и катастрофах

історії успіху знаменитих програм про трагедії і катастрофи: секунди до катастрофи, розслідування авіакатастроф, Час ікс

Відомі програми про трагедії, що вплинули на долі багатьох – «секунди до катастрофи», «розслідування авіакатастроф» і «Час X». Зміст і особливості, які привернули аудиторію

Катастрофи різного масштабу відбуваються повсюдно. Іноді їх викликають некеровані природні явища, в інших випадках це наслідок діяльності людини. Помилки, прорахунки, неуважність або просто незнання часто стають причинами. Інтерес дослідників до подібних явищ не знижується. Телепередачі про природні і техногенні катастрофи часто є результатом їхньої праці. Передачі дають корисні підказки, змушують задуматися. Вони необхідні не тільки людям, які стикаються з наслідками аварій і катаклізмів. Вам представляється можливість розібратися в хронології подій і зрозуміти їх вплив. Редакція worldbank.org.ua виділила три відомих всьому світу програми на цю тему.

Секунды до катастрофы

Секунди до катастрофи

Це документальний серіал, який налічує 69 серій, розділених на 7 сезонів. Шоу тривалий час йшло на каналі National Geographic Channel (з 2004 року). Його закривали і відновлювали два рази, перш ніж офіційно завершили в 2018-му.кожен раз аудиторія зустрічала її з великим інтересом, а рейтинги як і раніше залишаються високими. Країнами виробництва виступають США і Великобританія . Дикторами, що ведуть історію, працювали Е. Сміт, П.Гінесс та Р. Воган.

Творці вирішили зосередитися на відносно недавніх інцидентах. Вони вивчили XX і XXI століття і вибрали найбільш значущі для людства катастрофи. Їх розповідь-не просто виклад обставин і розповіді очевидців. Головне-це причини нещасть. Сюжет нагадує детектив. Провідні його експерти висувають версії щодо можливих факторів, які вплинули на результат. У зміст включені інтерв'ю зі слідчими, різними експертами і, звичайно ж, очевидцями. Саме бажання копати так глибоко, наскільки можливо, розкривати таємниці-одна з основ популярності.

Інша криється в застосуванні комп'ютерної графіки. Її застосовували, щоб відтворити ключові миті кожного з випадків, обраних для аналізу. Руйнування будівель, транспорту, показали, в тому числі через Тривимірні креслення. Ці матеріали зробили особливою родзинкою, спрямованої на краще розуміння історії. Ідея полягає в наступному-за рахунок комп'ютерного моделювання проникнути в центр того, що відбувається, проаналізувати кожну деталь. Наочна демонстрація зрозуміла навіть глядачам, які не мають технічної освіти.

Всі обставини розбирають поетапно, буквально секунда за секундою. Тому шоу отримало таку назву. Ретельне дотримання хронології-ще одна особливість програми. Час відстежується по годинах, на які виводиться зворотний відлік. За ним видно, якої великої ваги набуває мить у критичній ситуації.

За допомогою таких методів вдається докопатися до першопричини, що призвела до знищення об'єктів і жертв. Вона часом виявляється несподіваною. І це не щось одне, а цілий ланцюжок чиїхось дій або природних явищ, іноді відносяться до недалекого минулого. У підсумку вони складаються в страшну і шокуючу картину. Окремо ці елементи не несли б шкоди – але їх збіг стає фатальним.

Творці наголошують, що ретельний аналіз може дати життєво важливі уроки. Він підсвічує проблемні місця в конструкціях, технологіях, допомагає виправити похибки, які здаються неважливими – але перетворюються на вирішальні при невдалому збігу інших факторів.

Тому окрему увагу приділено тому, які зміни принесла кожна подібна історія. Наприклад, трагедія з авіалайнером "Конкорд" поклала край використанню надзвукових літаків. Це був єдиний транспорт подібного типу, на якому перевозили пасажирів. Він вважався інженерним дивом, абсолютно надійним і швидким. Але після краху «Конкорди» втратили подібний статус. Спочатку послідувала заборона на польоти. Його зняли, коли у інших повітряних суден дефектів не виявили. Але падіння популярності і збитків вже було не уникнути.

Іншим прикладом стала пожежа в лондонському метро. Тоді по ескалатору буквально пройшла хвиля вогню, досягаючи залу з Касами. Все сталося через одну палаючої сірники. В результаті ретельного дослідження і експериментів відкрили «ефект траншеї», коли полум'я стрімко проходить по похилій поверхні. Також повністю прибрали дерево з конструкції і посилили заходи безпеки.

Расследования авиакатастроф

Розслідування авіакатастроф

Ще одна серія, яка вийшла на National Geographic. Також транслювався на Discovery. 1-ша серія відноситься до 2003 року, а нові знімають і зараз. Він був відзнятий в Канаді, в США шанувальники знають його під назвою Mayday, тобто «Сигнал лиха». Він відноситься до документальних драм або докудрам – жанру, що поєднує науковість, достовірність і гру акторів. Останні беруть участь в історичній реконструкції, виконуючи ролі членів екіпажу повітряного судна і пасажирів. При перегляді видно, що і як розгорталося перед і під час аварії.

В якості теми творці вибрали авіакатастрофи. Це в першу чергу аварії одного або декількох літаків, але деякі серії розповідають про вертольоті і космічному апараті. Всього 23 сезони, і вже перший з них транслювали в безлічі країн на різних мовах. Зараз кількість епізодів становить понад 250.

З самого виходу телепрограму хвалили за якісну і достовірну реконструкцію подій. Глядачів і критиків привернули добре зняті і спродюсовані сцени. Щоб домогтися цього, команда, яка працювала над змістом, зібрала величезний обсяг матеріалу. Це інтерв'ю з учасниками подій або їх родичами, з очевидцями, інформація з бортових самописців.

Такий підхід дозволив відтворити подію у всіх подробицях. Все починається зі зльоту, потім показують, що відбувається в літаку – в кабінеті, салоні, диспетчерській. Саме для озвучення персонажів і знадобилися записи розмов. Були додані зображення, створені за допомогою комп'ютерної графіки, щоб показати корпус літака. Неполадки і наступні руйнування можна спостерігати з різних ракурсів.

З розрізнених деталей творці драми зібрали цілісну картину. З одного боку, це повноцінний фільм, і крім дій в ньому багато емоцій. Кожне крах-трагедія, що зачіпає часом сотні життів. Продюсерам вдалося перенести панує в такі моменти атмосферу на екран і нагадати, що криється за кожною новиною про авіакатастрофи. Але сцени залишаються максимально близькими до реальності і побудованими на зібраній інформації.

Після відтворення аварії починається пошук причин. Цьому присвячується друга половина епізоду. Тепер до реконструкції додаються інтерв'ю з фахівцями у відповідній області, слідчими, які займалися справою. Завдяки їм вдається розібратися в наявних свідченнях і доказах, зробити потрібні висновки. Враховуються помилки людей, від яких залежала успішність польоту, починаючи від пілотів і закінчуючи бортпровідниками. Іноді робляться припущення про те, чи можна було запобігти тому, що трапилося, і як не допустити повторення.

«розслідування» були номіновані на різні нагороди. Двічі шоу виявлялося переможцем, і обидва рази високо оцінили талант монтажерів. На серіал несподівано звернули увагу і люди, безпосередньо пов'язані з авіацією. Так, Реймонд Льюїс, який викладає в університеті Нового Південного Уельсу, спробував використовувати матеріали з документального кіно на заняттях. Один з курсів включав дисципліну, де розглядалися авіаційні інциденти. Навчання, під час якого студентам показують сценарії подібних подій, виявилося ефективним.

Час Икс

H X

Серіал транслювався в багатьох країнах на різних каналах, в тому числі на BBC і Discovery (в Росії). Над створенням працювали Канада і Великобританія. Це ще одна документальна драма, яка представляє події у вигляді художнього кіно. За допомогою монтажу і реальних акторів щохвилини відтворено кожну дію і подія. Було випущено 3 сезони, а загальна кількість епізодів – 16.

На цей раз критерієм для вибору катастроф стала їх тривалість. Телепрограма показує аварії та катастрофи, що розгортаються менш ніж за 60 хвилин. Короткий, але доленосний період включає в себе безліч подій, шокуючих світ приводить до масштабних наслідків. Звідси і пішла назва серіалу. З англійської Zero Hour перекладається також як» нульова година «або»критичний момент".

Автори розглядають трагедії різних масштабів і видів. Висвітлено техногенні аварії (наприклад, на Чорнобильській АЕС), падіння літаків і руйнування космічних апаратів, злочини і напади, що зачепили велику кількість людей. Трагедії мають безліч облич, і тут це детально висвітлюється.

Але матеріал не обмежується лише художньою стороною. До неї додані історії очевидців, інтерв'ю з ними, архіви та справжні відеозаписи. Для монтажу вдалося дістати цілий ряд кадрів, знятих на місці події, що дає повне уявлення про розгорнулася драмі.

Фанатів привернуло це поєднання. Воно виявилося цікаво всім, хто хоче більше дізнатися про трагічні моменти історії. У рецензіях відзначають, що за годинний епізод можна дізнатися всю основну інформацію. Сцени з акторами зняті дуже достовірно. Вийде краще розібратися в мотивах учасників, побачити їх психологічний портрет. Це стосується і жертв, і тих, хто став винуватцем нещастя. Деякі інтерв'ю розкрили, як зараз живуть люди, які зазнали цих випробувань, як їм вдалося впоратися з втратами.

Критики не обійшли стороною і те, наскільки докладно і об'єктивно показується причина кожної ситуації. Але більший акцент робиться на ланцюжку фактів. Їх не оцінюють - але виносять на Суд глядачів і дозволяють робити висновки.

Сподобалася стаття? Поділіться посиланням в соціальних мережах-можливо, матеріал " історії успіху знаменитих програм про трагедії і катастрофи: секунди до катастрофи, розслідування авіакатастроф, Час ікс» виявиться корисним для ваших друзів і колег. Якщо ви знайшли помилку в тексті або хочете, щоб ми детально розкрили якийсь конкретний питання по темі «історія успіху», якщо у вас є цікаві пропозиції для нашої редакції, ви завжди можете з нами зв'язатися через сторінку «Контакти» будь–яким зручним вам способом.