Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

Как помочь подростку выбрать профессию?

Як допомогти підлітку вибрати професію: 10 порад від психологів і педагогів

Як м'яко і ненав'язливо допомогти дитині визначитися з професією, навіть якщо він поки нічого не хоче? Поради від психологів і педагогів, наочні інструкції і типові помилки батьків.

Вибрати майбутню професію — це відповідальне рішення, яке зумовлює життя юної людини. Підлітку непросто врахувати відразу всі свої здібності, нахили, інтереси і можливості, щоб знайти справу, яка відповідає його очікуванням, буде приносити задоволення і гроші. Крім цього, школяреві складно врахувати всі тренди на ринку праці, затребувані навички, глобальні зміни. Немає нічого дивного, що він втрачається з самовизначенням — і тут на допомогу повинні прийти батьки. А як саме допомогти синові, дочці і не нашкодити, сьогодні і розповість worldbank.

С чего начать: пусть ребенок узнает самого себя

З чого почати: нехай дитина впізнає себе

Викладачі радять почати з спостереження за своєю дитиною: які речі по-справжньому його приваблюють і ніколи не набридають? Запитайте про це підлітка прямо:  що йому подобається робити ? Разом оформите це в плакат або mind-карту, щоб була можливість доповнювати і змінювати написане. Так дитина буде наочно представляти свою улюблену справу, яке може лягти в основу майбутньої професії.

Другим кроком буде  залучення дитини до дорослих справ :

 • Скласти план сімейного бюджету на місяць;
 • Сплануйте поїздку на вихідні;
 • Вирішити, куди ви поїдете у відпустку і взяти на себе організаційні моменти.

Природно, батьки повинні завжди бути поруч і допомагати, підказувати при необхідності, не беручи ініціативу на себе. Після практики обов'язково обговоріть отриманий досвід. Що дитині найбільше сподобалося? Що він дізнався нового? А що далося дуже важко?

Якщо у вас є власний бізнес або ви працюєте вдома,  попросіть дитину допомогти вам . Знайти інформацію про який-небудь продукт, скласти базу контактів постачальників, зібрати інформацію про конкурентів, написати текст або змонтувати відео. Грошова винагорода буде додатковою мотивацією. Так підліток зможе приміряти на себе дорослу роботу, навчиться працювати з даними, креативно мислити, отримає перші навички ділового спілкування.

Когда начать, чтобы выбрать профессию без стресса?

Коли почати, щоб вибрати професію без стресу?

«майже третина випускників вищих і середніх спеціальних навчальних закладів, які отримали дипломи в 2016-2020 роках, не працюють за професією. 12% з них сказали, що і не планували будувати кар'єру в тій сфері, в якій отримували Освіта , А 4 % зайняті в інших областях»  (Сергій Марданов, директор з розвитку шкільних та молодіжних проектів VK). 

Чому так відбувається? Вся справа в неякісної профорієнтації, недостатньою або несвоєчасною. Тому експерти радять почати знайомства дитини зі світом професій  вже в 5 років :

 • Купуйте економічні та Бізнес-ігри (відповідно до віку);
 • Даруйте Набори юного хіміка, лікаря, дослідника;
 • Скачайте ігри, де дитина може спробувати себе бізнесменом, фермером, продавцем, будівельником;
 • Ходіть на екскурсії та виставки, як-небудь пов'язані з професією;
 • Пробуйте різнопланові гуртки та секції;
 • Якщо це можна, візьміть дитину кілька разів до себе на роботу.

Як тільки Син, Дочка увійде в підлітковий вік, можна переходити до тестів з профорієнтації.

Просто примите: подростку действительно сложно выбрать профессию

Просто прийміть: підлітку дійсно важко вибрати професію

Як взагалі люди розуміють, що хочуть займатися конкретною справою? Зазвичай в хід йдуть два базиси:

 1. Я знаю, що вмію добре робити, — і на цьому можна заробити.
 2. Я знаю, чим можна займатися, щоб на цьому заробити.

Але для того, щоб ними скористатися, потрібно знати свої слабкі і сильні сторони, мати уявлення про ринок праці. У підлітка з цим об'єктивно можуть бути труднощі:

 • Невпинна самооцінка. занижена або завищена, вона не витримує зіткнення з реальністю. Хтось вважає, що його недооцінюють оточуючі, хтось знаходить себе нікчемою. Лише деякі самостійно інтуїтивно розуміють, що потрібно пробувати нове і нове, щоб зрозуміти, хто ти і на що здатний.
 • Недостатні знання про дорослий світ. дуже часто підлітки знають про ринок праці лише зі слів членів сім'ї, через чийсь суб'єктивний особистий досвід. Це і призводить до невідповідних дійсності очікуванням і неправильного вибору.

З цієї причини так важлива допомога компетентного і шанованого дорослого — свого батька.

Что делать родителям: помогите узнавать!

Що робити батькам: допоможіть дізнаватися! 

Люди вчаться на досвіді один одного. Не позбавляйте цього шансу своєї дитини. Розповівши, на яких посадах, спеціальностях працювали саме ви . З чого ви починали свій професійний шлях? Як знайшли першу роботу? Що вас тоді лякало? Чому ви вирішили піти з одного місця і влаштуватися в інше? Що Вас стимулювало, а що було важким?

Якщо дитина вже відчуває інтерес до будь-якої професії , перевірте, чи немає серед ваших знайомих її представника. Дуже добре, якщо ця людина погодитися поговорити з підлітком, чесно відповість на його питання і розповість про свій особистий досвід.

Вибравши кілька професій і спеціальностей, дізнайтеся їх краще разом, благо для цього сьогодні є море можливостей:

 • Книги та професійні журнали;
 • Відео та блоги експертів;
 • Професійні виставки, публічні лекції та екскурсії на підприємство. 

Зібравши інформацію,  складіть її в mind map сподобалася професії . У розумовій карті можна відобразити її суть, необхідні навички, особисті якості, конкретні завдання. Нехай дитина сама напише, що саме його приваблює в цій зайнятості. Так ви разом можете підібрати суміжні спеціальності, якщо раптом обрана не виглядає привабливою в довгостроковій перспективі. 

Не оставляйте один-на-один: говорите о выборе профессии

Не залишайте один-на-один: говоріть про вибір професії

Запропонуйте дитині поміркувати,  яким він бачить себе в 30 років :

 • Що робить?
 • Скільки заробляє?
 • Чи буде у нього сім'я?
 • Як він відпочиває?
 • Що зробить його щасливим?

Після того, як ви обговорите плани, задайте синові, дочці головне питання:  як він чи вона планує досягти всього цього ?

Крім таких довгострокових вправ, можна практикувати і короткострокові.  " скільки грошей вам потрібно на місяць, якщо ви почнете жити наодинці з завтрашнього дня?»  нехай дитина не просто назве приблизну цифру, а складе її з реальних витрат. Порівняйте отримане число з тим, скільки ви насправді витрачаєте на нього. Зі свого боку теж потрібно розписати складові цієї суми. Так ви допоможете дитині визначитися, який заробіток йому потрібен для комфортного життя.

Крім цього, можна і потрібно обговорювати книги, фільми , ролики, блогерів, як-небудь пов'язаних з вибором життєвого шляху і професії зокрема. Спробуйте обговорювати з підлітком професійну частину свого життя. Чим ви займаєтеся на роботі, над яким проектом працюєте, як взаємодієте з колегами, що вам найбільше подобається, а що ні.

Знакомство с профессией

Знайомство з професією: зробіть це разом!

Психологи радять спершу зародити у підлітка жвавий інтерес до дослідження ринку праці:

 1. Проведіть «растуннеліваніе» створення дитини. приберіть помилкове переконання, що вибору немає. Адже насправді межі тільки в нашій голові. Щоб знайти гідну професію, спершу потрібно бути готовим до вибору. "Растуннеліваніе" відбувається через прості питання: що ти любив робити маленьким? Чим би ти займався, якби не потрібно було заробляти на життя? Ким би ти був у фантазійному світі? Що Вам цікаво робити наступного місяця? Завдання батьків - » заземлити " відповіді дитини до вибору професії.
 2. Ким ваша дитина надихається?  знайдіть інформацію, книгу, як ця людина почала свою кар'єру. З якими труднощами зіткнувся? Що йому допомогло? Чим він надихався? Чужий успішний приклад (особливо якщо кумир — підліток, Молода людина) буде потужним мотиватором для дитини.
 3. Зверніться до реальних представників професії, яка цікава вашій дитині.  це можуть бути ваші знайомі, як ми писали вище, і фахівці, яких ви знайдете в соцмережах. На щастя, сьогодні чимало професіоналів, готових до спілкування. Попросіть коротке інтерв'ю: як ви вступили в професію? На кого вчилися і як вам це допомогло? Що Вам подобається, а що ні на роботі?

Не давите и не гонитесь за деньгами: пробуйте все подряд!

Не тисніть і не женіться за грошима: пробуйте все підряд!

Як зрозуміти, що тобі подобається, якщо ти нічого не пробував ? Відповідь очевидна: це неможливо! Дайте своїй дитині можливість знайти підробіток, записатися волонтером, спробувати себе у фрілансі або блогерстві. Юність - саме час для проб і знайомства з новим. Батькові лише потрібно бути поруч: якщо підліток ще соромиться, разом запишіться на воркшоп, семінар, майстер-клас, день відкритих дверей.

Не підштовхуйте дитину саме до» грошових " професій . Тим більше, наш світ стрімко змінюється, і те, що приносило хороші гроші сьогодні, може стати зовсім невигідним завтра. А приклади мільярдерів і засновників світових компаній ще раз доводять, що можна заробити на будь-якій справі, якщо щиро його любиш.

За прагненням зробити» як краще " батьки не бачать, що позбавляють свою дитину вибору . Тому ми отримуємо тисячі людей, які закінчили інститут і влаштувалися на роботу, щоб догодити мамі і татові, а потім зрозуміли, що все життя займалися не тим. Як би не складно це було прийняти: дитина повинна вибрати собі професію сам.

Лучшая профориентация — это профессиональная проба

Найкраща профорієнтація - це професійна проба

Але всієї отриманої теорії і порад від практиків все ж мало. Найкраще, що можна придумати, — скоріше зануритися в професію. Як це можна зробити? 

 • Знайдіть професійні канали та спільноти в Телеграм. живі обговорення, специфічний гумор тільки посилять мотивацію підлітка.
 • Підпишіться на блоги кращих представників сподобалася професії. Таких фахівців можна знайти в будь-якій соцмережі.
 • Запишіть дитину на онлайн-захід, де братимуть участь експерти по зацікавила його області.  найкраще, якщо це вебінар або майстер-майнд для новачків або молодих фахівців.
 • Досліджуйте разом фріланс-біржі . Знайдіть проекти, де потрібні виконавці на маленькі здійсненні для підлітка завдання.
 • Дізнайтеся про волонтерство . Це відмінна можливість отримати перший досвід, благо що волонтерські проекти є в багатьох містах.
 • Зверніться до благодійних організацій.  може бути, їм якраз потрібна допомога, яку може надати школяр?
 • Беріть участь у програмах профорієнтації для підлітків, які проводяться у Вашому місті . Зазвичай вони влаштовуються великими підприємствами, університетами, центрами зайнятості населення.

Предупрежден, значит, вооружен: типичные ошибки родителей

Попереджений, значить, озброєний: типові помилки батьків

Щоб ваша дитина не мучився все життя на нелюбимої роботі, постарайтеся не допускати помилки Батька, які якраз до цього і можуть привести:

 1. Не сприймайте захоплення соцмережами як неодмінне зло.  просто допоможіть підлітку направити свій інтерес в потрібне русло-стати блогером, дизайнером, відеомейкером, Інтернет -маркетологом.
 2. Не забороняйте дитині проводити багато часу з друзями.  тільки в спілкуванні з однолітками підліток може виростити здорову самооцінку, комунікабельність.
 3. Не критикуйте підлітка за його захоплення. робить меми? Знімає стріми? Якщо дитина цим конкретно захоплений, по-справжньому «горить», не гасіть цей вогонь! Подумайте разом, як це можна використовувати для вибору справи всього життя.
 4. Не покладайтеся сліпо на тести з профорієнтації . Так, вони можуть звузити коло пошуку, але обмежувати можливості людини до однієї-єдиної професії точно не варто! Адже кожен з нас може бути гарний абсолютно в різних областях. Так чому б не дати своїй дитині можливість спробувати все і вибрати найкраще?
 5. Виключайте враження та емоції. безумовно, дитину дуже вразить шоу роботів, але ось уявлення про професію воно не дасть. Набагато краще відвідати гурток, де студенти роблять своїми руками такі пристрої.
 6. Пам'ятайте, що самі спеціальності не надихають.  надихає спосіб життя, які вони дарують. Тому дитину перш за все потрібно зацікавити цим. З якими людьми він зможе спілкуватися, які місця відвідувати, до чого отримає ексклюзивний доступ?
 7. Не обмежуйте дитину стереотипами. «хлопчик не може займатися манікюром, а дівчинка — стати пілотом». Насправді можливо все! Тим більше світ змінюється і гендерні межі в професійній сфері розмиваються.
 8. Це не на все життя! не потрібно додатково пригнічувати дитину тим, що він вибирає професію один раз і на все життя. Підліток повинен розуміти, що завжди можна пройти перепідготовку або взагалі зануритися в щось нове.

Что делать, если подросток ничего не хочет?

Що робити, якщо підліток нічого не хоче?

Чому дитина може демонструвати аморфність у виборі професії? іноді причиною стають і самі дорослі:

 • Надмірний контроль з боку батьків;
 • Нав'язування мамою чи татом своєї думки;
 • Звичка батьків все вирішувати за сина або дочку;
 • Відсутність довірчих контактів у сім'ї;
 • Підліток боїться висловити свою думку, бо його засудять.

«негативізм і протест підлітків — це червоний маркер вікової кризи. І в цьому немає нічого поганого. Не заходячи в психологію, скажу простою мовою: підліток — це вже не дитина, але ще не дорослий. Він уже здогадується, як влаштований світ, але ще не може взяти відповідальність за свої вчинки. У нього для цього мало досвіду. Він боїться невдач, боїться зробити вибір і облажатися, боїться засмутити батьків. Звідси гнів, злість, апатія. Бажання сепаруватися від батьків є, а розуму ще немає. Саме сепарація (відділення) від батьків-головний психологічний процес підліткового періоду»  (Дарина Пастушкова, педагог-психолог). 

Так як же виправити ситуацію?  зрозуміти, що мотивує саме вашу дитину:

 1. Поговоріть по душам,про що він мріє? Яким способом хоче цього досягти? Як буде боротися з перешкодами?
 2. Навчіться слухати. Не критикувати, не наказувати і не радити, а саме слухати і намагатися зрозуміти, що важливо вашій дитині.
 3. Використовуйте метод «від противного»: якщо підліток не знає, чого він хоче, то точно зможе назвати, чого не хоче.
 4. Відпустіть батьківський контроль. Дайте дитині більше самостійності-без неї він ніяк не зрозуміє свої справжні бажання.
 5. Станьте друзями. Тільки щиру довіру зробить вас командою. Дійте з бажання допомогти, а не направити і змусити виконувати свої бажання.

Якщо щось не виходить самостійно, завжди можна звернутися до психолога або тьютора. 

Підліток може не знати, які професії існують в світі, чим насправді займаються топові фахівці. Молода людина може і просто губитися перед доленосним вибором. Тому без допомоги батьків йому ніяк не впоратися. Але WorldBank попереджає: зробити вибір за свою дочку або сина — це не допомогти дитині! Справжня допомога-розповісти про устрій дорослого світу, створити умови, в яких дитина по-справжньому зацікавиться своїм самовизначенням. Допоможіть йому дізнатися більше про існуючі професії, дайте можливість отримати актуальні навички і спробувати себе в реальній справі. 

Сподобалася стаття? Поділіться посиланням в соціальних мережах-можливо, матеріал» як допомогти підлітку вибрати професію: 10 порад від психологів і педагогів " виявиться корисним для ваших друзів і колег. Якщо ви знайшли помилку в тексті або хочете, щоб ми детально розкрили якесь конкретне питання по темі « Робота та кар'єра », якщо у вас є цікаві пропозиції для нашої редакції, ви завжди можете з нами зв'язатися через сторінку «Контакти» будь-яким зручним вам способом.